Informace a zajímavosti o smaltu

Smaltované nádobí pro Vaše kvalitní vaření


Smaltované nádobí pro Vaše kvalitní vaření
Lide – zajímavé bytosti: na jednu stranu, pořad hledají nová řešení, aby si usnadnili život, na druhou – se rádi vrací do staré dobré klasiky. Vezměme například nádobí. Co všechno už jsme viděli na tomto trhu za poslední desetiletí? Kdysi velmi populární nerezové, litinové, skleněné nádobí, nádobí s nepřilnavým teflonovým nebo keramickým povrchem, se silikonovými doplňky... Ale přesto všechno se poslední dobu stále více vzpomíná na klasické smaltované nádobí, které věrně sloužilo ještě naším babičkám. Zeptáte se proč? Protože smaltované nádobí má spoustu výhod:

Naštěstí nemusíme jet nikam daleko pro poctivé české smaltované nádobí. V Českých Budějovicích už desetiletí působí světově známý výrobce tohoto druhu zboží - společnost BELIS a.s., která vznikla z bývalého exportního závodu státního podniku SFINX.

Vyrábí, jak černé jednoduché smaltované nádobí (řada Standard), velkoobjemové smaltované nádobí typu Gastro, tak i originální těžké smaltované nádobí s dobře známým modrým smaltem uvnitř (řada BSE) a také různé druhy barevného smaltovaného nádobí moderního designu (Eco ceramic, Daisy, Gold).

Poslední novinkou společnosti BELIS stala řada smaltovaného nádobí Nature – originální kombinace tradice a současnosti, kdy bílé hrnce a rendlíky klasického vzhledu s decentním vzorem jsou kompletované moderními skleněnými poklicemi s nerezovým držadlem. Najdete je v různých objemech od 1,4 l až po 6,1 l.

Kvalitní smaltované výrobky společnosti se dají najít po celé republice: v kamenných prodejnách a obchodních řetězcích. Ale i tak nemusí se chodit daleko. Stačí navštívit internetový obchod společnosti BELIS a.s. www.smaltovane-nadobi-sfinx.cz, vybrat to, co se Vám líbí a nechat si smaltované nádobí dovézt přímo k Vám domu. Sortiment obchodu se pravidelně obnovuje dle stavu skladu. Díky tomu vždy máte kompletní a správný přehled o aktuální dostupném sortimentu. Zároveň každý výrobek je detailně popsaný, takže ani informace o průměru, objemu, kompletaci nebo materiálu Vám nebude chybět.

Českobudějovické smaltované nádobí firmy BELIS určitě splní vaší očekávání a se stane dobrým a spolehlivým pomocníkem ve Vaší kuchyni.

 

Smaltování v novinách
Tradice smaltování očima Petra Stupky

Letos v lednu jsem navštívil obrovitou výstavu zaměřenou na kuchyňské vybavení v italském Milánu. Byl jsem doslova v šoku nad záplavou zboží, které je určeno k vaření. Zjistil jsem, že nádobí je pokryto nejrůznějšími barevnými odstíny, v rozličné kvalitě o vynalézavosti názvů zaručeně nejnepřilnavějších a nezničitelných povrchů raději nemluvě. Když už jsem druhý den prohlížel ony perlové, diamantové, platinové a kamenně keramické povrchy, vzpomněl jsem si hrdě na svůj smaltovaný pekáč, zděděný po babičce, který mi už 20 roků slouží a od té chvíle se díval na všeliké novinky s lehkým nadhledem.

Po cestě domů jsem se rozhodnul, že se v rámci svých kulinářských toulek musím vypravit také za smaltovaným nádobím, jehož výroba má v mém rodném městě pevně zakořeněnou tradici. Jak jsem ale v minulých dnech zjistil, to, že jsou do historie vrostlé kořeny, ještě neznamená, že se v současnosti honosí pevným kmenem se spoustou rostoucích haluzí. Hned první důkazem mého konstatování je skutečnost, že zanádražní smaltovna ukončila již delší dobu skomírající výrobu nádobí. Naštěstí z tradice sahající do předminulého století stále roste produkce smaltovaných hrnců, rendlíků, pekáčů i pánví o kus dál na východ, kde sídlí společnost Belis.

„Původně byly na konci devatenáctého století v Budějovicích tři továrny na smaltované nádobí. U nádraží to byla česká akciová společnost, naproti rolnické škole pak společnost Westen und Hasenclever a ve Vrátě společnost Ullman a syn" uvádí mě do historického kontextu ředitel společnosti Ing. Jan Kubeš a pokračuje: „Po znárodnění se pak v roce 1951 vytvořil ze tří továren jeden národní podnik Sfinx. Ten navázal na tradici a úspěšně se rozvíjel, v sedmdesátých letech minulého století měl 2.700 zaměstnanců a vyvážel své zboží do 80 zemí světa. Možná si starší občané města pamatují velký požár, který zničil v roce 1976 celý provoz tady ve Vrátě. Díky jemu se zde vybudoval nový provoz, který byl určen výhradně pro export."

Z důvodu omezeného rozsahu této stránky vám nemohu dopodrobna vylíčit další byť zajímavé historické peripetie, které mi zaujatě pan ředitel líčil. On totiž v tomto provozu pracuje přes třicet roků a tak jeho zážitky spojené s privatizací národního majetku, soudními peripetiemi restitučního nároku původních majitelů, destrukcí všemocného zahraničního obchodu bývalé ČSSR a mnohé další jsou živé a plné emocí. Ze všech líčených událostí mě ale zaujalpříběh pana Petra Gibiána, který zůstal dědicem smaltovny ve Vrátě. Jako jediný z rodiny unikl holokaustu, emigroval a během války sloužil u československé 311. bombardovací perutě v Británii. V té době si smaltovnu doslova ukradl župní vedoucí nacistické partaje na jihu protektorátu Hans Westen a továrnu Ullman a syn přejmenoval na Bohemia Hans Westen a místo nádobí aktivně vyráběl pro německou armádu konve a pouzdra na plynové masky. Po válce se ale mladému Petrovi ve vlasti nedostalo ani poct válečného hrdiny ale ani navrácení rodinného majetku. Okresní soud v Č. Budějovicích sice uznal jeho dědictví, ale byrokratické průtahy ukončil rok 1948. Až po Sametové revoluci, tedy ve značně změněném stavu původní továrny na smaltované nádobí, se pan Gibián pustil do složitých soudních tahanic, v nichž prokázal svůj dědický nárok. V té době už byla založena akciová společnost Sfinx a tím privatizován jeden z provozů. Pokračovatelem původní továrny ve Vrátě se stala společnost Belis, která do svého názvu zvolila jednu z chráněných značek svázaných ze smaltovaným nádobím z Českých Budějovic.

„Tak se pan Gibián dožil na sklonku svého života nevídaného rozvoje podniku, a jeho přeorientování se na produkci součástek především pro automobilový průmysl, která v podstatě celou tradici a tím i výrobu nádobí zachránila." Při těch slovech se pan Kubeš zvedá a ze vzorkového regálu zvedá černým lakem potažený výlisek: „To je závěs převodovky, který jsme vyrobili pro všechny Felicie, které kdy kde jezdili a jezdí." říká vesele a obchodní manažer společnosti Jakub Mráz sedící vedle mne suše dodává: „V současnosti vyrábíme téměř polovinu všech membránových talířů, které se montují do aut v celé Evropě a současně jsme i největší výrobci smaltovaného nádobí u nás. Chvíli ještě hovoříme o vzdělávacích aktivitách společnosti a její podpoře pro technicky zdatné a vzdělané lidi, bez kterých nelze strategický plán rozvoje firmy naplnit, a pak se vydáváme do samotného provozu.

Výroba smaltovaného nádobí je v podstatě velice jednoduchá. Tvárný plech se několikrát promáčkne a oseká v obrovitých lisech velikosti dvoupatrového domu. K výlisku se přivaří držadla nebo jejich příchytky, pak se vše důkladně odmastí a namáčí či polévá řídkou kašičkou, která se působením vysoké teploty nad 800 stupňů Celsia dokonale přichytí na kovový podklad a vytvoří sklovitou, velmi odolnou vrstvu. To je v podstatě vše. Samozřejmě, že v případě nádobí se polévaní a vypálení provádí opakovaně, čímž se docílí nadstandardní kvality a dokonalého povrchu. Barvu a další vlastnosti emailu, jak se dříve říkávalo, určuje složení a zpracování směsi, kterou pro výrobu připravuje specialista. Tomu v továrně říkají mlynář. Jeho práce je doslova alchymie neboť používá různě barevné frity, tedy drcená skla, jíl, mletý křemen a další řadu komponentů, které musí pečlivě semlít, promíchat a ještě je navázat s vodou tak, aby při polévání výlisků vytvářely potřebnou vrstvu a tudíž nestékaly příliš či netvořily slité vlnky.

Obrovskou halou procházíme kolem dlouhatánské řady závěsů, na kterých polité výlisky budoucích rendlíků a hrnců pojíždějí k pecím, z nichž po dvaceti minutách vyjíždějí zdobené sklovitou lesklou a velmi odolnou vrstvou.

O tom, že poctivý smaltovaný hrnec či pekáč je téměř nezničitelný, pokud zrovna nepoužijete při vaření kladivo, vám asi vyprávět nemusím. Jak mi ale potvrdil mladý a svižný obchodní ředitel pan Mráz, na trhu s nádobím je poměrně dost výrobků, jejichž kvalita dělá smaltovanému nádobí ostudu. To ale není případ zdejší produkce. V zadní části haly se už vypálené nádobí kompletuje a balí. „Tohle je právě zpracovaná zakázka do Egypta", ukazuje k souboru palet s krabicemi plnými nádobí můj průvodce: „A tam kompletujeme zboží pro Indii. To jsou v současnosti spolu s Kazachstánem největší odběratelé."

Když obhlížíme nové moderní tvary nádobí s nerezovým kováním a skleněnými poklicemi, říkám si v duchu, že by určitě obstály i na výstavě v Miláně a svou funkční hodnotou by určitě podrtily většinu módních výstřelků zahlcující regály prodejen. Jsem fakt hrdý na to, že se díky panu Gibiánovi a dalším lidem majícím v úctě tradici, podařilo zachovat výrobu kvalitního smaltovaného nádobí v Českých Budějovicích.

Smaltované nádobí a naše zdraví – určitě jste se opakovaně setkali s informacemi o tom, co je jak škodlivé až nebezpečné. Jednou to je hliníkový odlitek či výlisek, jindy samotný byť nerezový plech a vzápětí se šíří zvěsti o závadnosti tmavého či bělavého nepřilnavého povrchu. V případě kvalitního smaltovaného nádobí je jasné, že kovový výlisek je pokrytý v podstatě sklem. O jeho pevnosti a stálosti existuje celá řada důkazů a samotná kuchyňská praxe jeho kvality jasně dokazuje už desítky let.

Rádi si přečtete zajímavý článek v populárních tiskovinách? Firma BELIS, s. r. o. se běžným čtenářům snaží přiblížit téma smaltování a smaltovaného nádobí ve spolupráci s různými vydavateli deníků, týdeníků či magazínů. Příkladem může být naše splupráce s magazínem Mladé fronty "Sedmička". V poslední době jsme s tímto týdeníkem spolupracovali na dvou článcích o smaltování. Tyto můžete vidět pod následujícími odkazy článek(prosinec), článek(únor).

 

Smaltované nádobí očima běžné hospodyňky
VÝHODY A PŘEDNOSTI SMALTOVANÉHO NÁDOBÍ

„Netřískej s těmi hrnci, ať je neotlučeš!" To byla pravidelná výtka mojí babičky, když jsem jí pomáhala s mytím nádobí. Bylo to téměř před pětadvaceti lety a českým plotýnkám neochvějně vévodil smalt. Smaltované nádobí má v našich kuchyních místo i dnes, přestože o svou pozici musí v posledních letech svádět neustálý boj. Ve hře je mnoho konkurenčních výrobků. Avšak, ať už jste mladá hospodyňka, chudý student, sváteční kuchař, zručný odborník nebo maminka pěti věčně hladových dětí, smaltované nádobí vždy splní vaše očekávání. Není však smalt jako smalt! Kvalitní smaltovaný hrnec by vždy měl být vyroben z plechu silného minimálně 1 mm. Jen tak bude věrně sloužit ještě vašim vnoučatům. Smaltovaný hrnec po celá léta nezmění své vlastnosti, neboť vrstva smaltu se chová jako sklo, což znamená, že se nepřipálí, nepoškrábe a zachová si svůj lesk a krásu déle, než kterýkoli jeho uživatel.

Lidé se vždy snažili žít zdravě. Před sto lety se tento trend označoval jako eugenika, v dnešní době tomu říkáme wellness. A právě na poli wellness životního stylu má smaltované nádobí, oproti ostatním výrobkům, největší výhodu. Jakou? To objasnila paní Jitka Hanzalová, specialistka alternativního, již několik tísíciletí používaného léčebného směru, takzvané irisdiagnostiky, což je zjištění příčin zdravotních obtíží z oční duhovky.

„Při vysokých teplotách, při kterých se pokrmy připravují dochází u většiny povrchů k chemickým reakcím, při nichž vznikají látky, které nejsou lidskému zdraví prospěšné. Tyto látky se s pokrmy dostávají do těla a zatěžují krevní oběh a lymfatický systém. Při styku připravovaných pokrmů s těmito škodlivinami dochází také k výraznému poklesu kvality vitamínů a minerálů, které jsou v jídle obsaženy. To však neplatí o vaření ve smaltovaném nádobí – vrstva smaltu kov izoluje od přímého styku s potravinami a zabraňuje tak vzniku výše popsaných reakcí" řekla paní Hanzalová. „Pokud se klient potýká s celkovým oslabením organismu nebo sníženou imunitou, jedním z doporučení, kterého se ode mne dočká je, aby projevil přízeň smaltovanému nádobí" dodala.

Kromě toho, narodili jsme se v Čechách. Většinu života prožijeme v Čechách. Pro mnoho lidí to znamená, že pokud je tu ta možnost, při nákupu se rozhodnou pro koupi českého výrobku. Právě výroba smaltovaho nádobí má v Čechách mnohaletou tradici a byla by obrovská škoda, kdybychom se o ni připravili tím, že budeme dávat přednost jiným technologiím nebo dokonce smaltu vyráběného v zahraničí.

Mimochodem, moje babička mohla být spokojená – smalt se mi z hrnců nikdy „otlouct" nepodařilo. A používám je ještě dnes!

 

Vědecké studie smaltovaného povrchu
Smaltovaný povrch jedničkou pro zdravé vaření

Na základě průzkumu provedeného italským vědcem Prof. Dr. Franco Marcullem lze tvrdit, že smaltovaný povrch je tou nejzdravější cestou k přípravě pokrmů. Smaltovaný povrch lze zároveň nejsnáze udržovat a čistit. V průběhu studie byly různé druhy materiálů testovány v souvislosti se znečištěním přirozenými činiteli (masovým vývarem, mlékem a masem), dále pak v souvislosti s uměle vyvolaným znečištěním pomocí známých bakteriálních kultur. Posledním z řady testů byl ten, jehož pomocí se zkoumala možnost čištění pomocí chemicko – fyzikálních látek (vodou a mýdlem, vodou a kyselinou octovou, vodou a uhličitanem soudným).

Pokusy byly prováděny na površích následujícího typu:

 

Podrobné výsledky studie lze vidět zde. Ve stručnosti však lze říct, že smaltovaný plech je bezkonkurenčně nejlepší ve všech sledovaných kategoriích. Zejména lze vyzdvihnout jeho absolutní zdravotní nezávadnost.

V další z provedených studií se lze dočíst, čím dosahuje smaltované nádobí tak jedinečných vlastností. Po rozkliknutí odkazu najdete studii závěry ze studie pánů Bouše a Průši, která se právě touto problematikou zaobírá.